Yurtlar Hakkında Genel Bilgiler ve 2019 Girişli Öğrencilerin Yurt Başvuruları

Boğaziçi Üniversitesi yurtları oda ve daire tipi olmak üzere ikiye ayrılır

Oda Tipi Yurtlar
1. Erkek Yurdu, 1. Kuzey Yurdu, 2. Kuzey Yurdu ve 1. Kız Yurdu (Zeynep-Ayşe Birkan Kız Yurdu):
Bu yurtlarda ikamet alanları odalar şeklinde düzenlenmiştir. Yurtlarda internet (wireless), 24 saat sıcak su, dâhili telefon bağlantısı, ahşap mobilya ranza, elbise dolabı, masa, sandalye, kitaplık ve buzdolabı bulunmaktadır. Katlarda yer alan banyo ve tuvaletler öğrenciler tarafından ortak kullanılmaktadır.

Daire Tipi Yurtlar
(1. Kilyos Yurdu, 3. Kilyos Yurdu, 3. Kuzey Yurdu, 4. Kuzey Yurdu, Kandilli Yurdu ve Superdorm (özel):
Bu yurtların ikamet alanları mutfak, banyo ve tuvaleti içinde olan daireler şeklinde düzenlenmiştir. Dairelerde internet (wireless), 24 saat sıcak su, telefon bağlantısı, ahşap mobilya ranza, elbise dolabı, masa, sandalye, kitaplık ve buzdolabı yer almaktadır. 1. Kilyos Yurdu, 3.Kilyos Yurdu, 1. Kız Yurdu (Zeynep-Ayşe Birkan Kız Yurdu), 1. Erkek Yurdu 1. Kuzey Yurdu, 2. Kuzey Yurdu, 3. Kuzey Yurdu, 4. Kuzey Yurdu ve Kandilli Yurdunda bulunan çamaşırhaneler ise öğrencilere ücretsiz hizmet vermektedir. Bu yurtlarda ortopedik engelli öğrencilerimiz için odalar bulunmaktadır.

Yurt Adı Kapasite Yerleşke
1. Erkek Yurdu 216 Güney
1. Kız Yurdu (Zeynep-Ayşe Birkan Kız Yurdu 205 Güney
1. Kuzey Yurdu 468 Kuzey
2. Kuzey Yurdu 450 Kuzey
3. Kuzey Yurdu 562 Kuzey
4. Kuzey Yurdu 367 Kuzey
1. Kilyos Yurdu 440 Kilyos
3. Kilyos Yurdu Ek Bina  83 Kilyos
3. Kilyos Yurdu 558 Kilyos
Kandilli Yurdu 256 Kandilli
Superdorm (Özel) 484 Uçaksavar
Toplam 4089    

Boğaziçi Üniversitesi yurtları, MEB Özel Öğrenci Barınma Hizmetleri Yönetmeliği ile B.Ü. Yurtlar Yönetmeliği hükümlerince yönetilmekte ve denetlenmektedir.

Yurtlarımız Boğaziçi Üniversitesi bünyesinde yer aldığından Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu ile bağlantısı yoktur.

2019 Girişli Lisans Öğrencilerinin Online Yurt Başvuruları
2018 girişli hazırlık öğrencilerinden başvuru süreçlerini eksiksiz olarak tamamlayan, durumları yurda yerleşim ölçütlerine uygun olanlar Kilyos Yerleşkesindeki yurtlara kabul edilecektir. Bu grupta yer alan öğrencilerin yurtlara yerleşim statüleri geçici olacak, yurt hakları ise, 2020-2021 Akademik Yılını kapsamayacaktır. Söz konusu öğrencilerin, 2020-2021 Akademik Yılı yurt başvuruları tekrar değerlendirmeye tabi tutulacak, Kuzey ve Güney Yerleşkelerindeki yurtlara yerleşimleri kontenjanlar dahilinde yapılacaktır.

Başvuru Tarihi
Başvurular, sınav sonuçlarının açıklanmasını takiben www.yurtlar.boun.edu.tr adlı web sayfası üzerinden online olarak kabul edilecektir. Başvuru için gereken belgeler, online başvuru sırasında doldurulan bilgilere göre sistem tarafından otomatik olarak listelenecektir. Başvuru için istenen belgeler, yerleşim işlemi sırasında ikamet hakkı kazanılan yurdun amirliğine teslim edilecektir.

Superdorm Başvuruları:
Online yurt başvuruları Superdormu kapsamamaktadır. Ayrıntılı bilgi için www.superdorm.info adresini ziyaret ediniz.

Başvuruların Değerlendirilmesi
Başvurular, Değerlendirme Komisyonu tarafından Yurtlar Komisyonunca oluşturulan ve Rektörlükçe onaylanmış ölçütlere göre incelenir, değerlendirilir ve sıralanır. Yerleşimler, bu sıralama üzerinden yurtların kapasiteleri oranında yapılır.

Yurtlara Yerleşimler
Hazırlık eğitimi alacak öğrencilerden yurda yerleşim hakkı kazananlar, Kilyos Yerleşkesi'ndeki 1. Kilyos, ve 3. Kilyos yurtlarına yerleştirilirler. Başvuru sayısının yurtların kapasitesini aşması durumunda, Kilyos Yerleşkesinde bulunan Sosyal tesis işletmesi, misafirhane olarak hazırlık öğrencilerine hizmet verecektir. Kilyos Yerleşkesi'ndeki İngilizce hazırlık eğitimi sadece Kilyos yurtlarında ikamet eden hazırlık öğrencilerini kapsar. Kilyos Yurtlarında kalmayan hazırlık öğrencileri ise eğitimlerini, Kuzey Yerleşkede alırlar ancak, bu öğrenciler yurtlara kabul edilmezler. Bununla beraber, İngilizce Yeterlik Sınavında (BUEPT) başarılı olup hazırlık okumadan bölüme başlayanlar, Türkiye derecesinden dolayı kendilerine "yurt bursu" verilenler ile engel durumları sağlık kurulu raporu (%40 ve üzeri) ile belgelendirilmiş olanlar, kontenjanlar oranında Kuzey Yerleşke'de bulunan yurtlara kabul edilirler.

Not: Üniversitemizde öğrenci yakınlarına konaklama hizmeti sunulamamaktadır.


Son güncelleme 04.06.2019