Yurtlar Hakkında Genel Bilgiler ve 2020 Girişli Lisans Öğrencilerinin Yurt Başvuruları

Boğaziçi Üniversitesi yurtları oda ve daire tipi olmak üzere ikiye ayrılır

Oda Tipi Yurtlar
1. Erkek Yurdu, 1. Kuzey Yurdu, 2. Kuzey Yurdu ve 1. Kız Yurdu (Zeynep-Ayşe Birkan Kız Yurdu):
Bu yurtlarda ikamet alanları odalar şeklinde düzenlenmiştir. Yurtlarda kablosuz internet, 24 saat sıcak su, dahili telefon bağlantısı, ahşap mobilya ranza, elbise dolabı, masa, sandalye, kitaplık ve buzdolabı bulunmaktadır. Katlarda yer alan banyo ve tuvaletler öğrenciler tarafından ortak kullanılmaktadır.

Daire Tipi Yurtlar
(Prof. Dr. Halide Sevim Yavuzer Öğrenci Yurdu, 3. Kilyos Yurdu, 3. Kuzey Yurdu, 4. Kuzey Yurdu, Kandilli Yurdu ve Superdorm (özel):  Bu yurtların ikamet alanları mutfak, banyo ve tuvaleti içinde olan daireler şeklinde düzenlenmiştir. Dairelerde kablosuz internet 24 saat sıcak su, telefon bağlantısı, ahşap mobilya ranza, elbise dolabı, masa, sandalye, kitaplık ve buzdolabı yer almaktadır. Yurtlardaki çamaşırhaneler öğrencilere ücretsiz hizmet vermektedir. Daire tipi yurtlarda ortopedik engelli öğrencilerimiz için odalar bulunmaktadır.

Yurt Adı Yerleşke
1. Erkek Yurdu Güney
1. Kız Yurdu (Zeynep-Ayşe Birkan Kız Yurdu Güney
1. Kuzey Yurdu Kuzey
2. Kuzey Yurdu Kuzey
3. Kuzey Yurdu Kuzey
4. Kuzey Yurdu Kuzey
Prof. Dr. Halide Sevim Yavuzer Öğrenci Yurdu Kilyos
3. Kilyos Yurdu Ek Bina  Kilyos
3. Kilyos Yurdu Kilyos
Kandilli Yurdu Kandilli
Superdorm (Özel) Uçaksavar
Toplam    

Boğaziçi Üniversitesi yurtları, Gençlik ve Spor Bakanlığı Özel Öğrenci Barınma Hizmetleri Yönetmeliği ile B.Ü. Yurtlar Yönetmeliği hükümlerince yönetilmekte ve denetlenmektedir.

Yurtlarımız Boğaziçi Üniversitesi bünyesinde yer aldığından Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu ile bağlantısı yoktur.

Online Yurt Başvuruları
Başvurular, 26-28 Eylül 2020 (28 Eylül saat:17.00 ye kadar) tarihleri arasında registration.boun.edu.tr adresinden online olarak kabul edilecektir. Başvuru için gereken belgeler, online başvuru sırasında doldurulan bilgilere göre sistem tarafından otomatik olarak listelenecektir. Başvuru için istenen belgeler, yerleşim sırasında (17-22 Ekim 2020) ikamet hakkı kazanılan yurdun amirliğine teslim edilecektir.

Superdorm Başvuruları:
Online yurt başvuruları Superdorm’u kapsamamaktadır. Ayrıntılı bilgi için www.superdorm.info adresini ziyaret ediniz.

Başvuruların Değerlendirilmesi
Başvurular, Değerlendirme Komisyonu tarafından Yurtlar Komisyonunca oluşturulan ve Rektörlükçe onaylanmış ölçütlere göre incelenir, değerlendirilir ve sıralanır. Yerleşimler, bu sıralama üzerinden yurtların kapasiteleri ve 2020 girişli öğrencilere ayrılacak kontenjanlar oranında yapılır.
COVİD19 pandemi sürecinde alınan önlemler kapsamında yurt yerleştirmelerinde sosyal mesafe ve hijyen kurallarına azami uyulacak ve yurt kapasiteleri bu çerçevede gözden geçirilecektir.

Yurtlara Yerleşimler
COVİD19 pandemisi sürecinde alınan önlemler gereğince 2020-2021 akademik yılı Güz döneminde hazırlık sınıflarına uzaktan eğitim (online) yapılacaktır. Bu nedenle Güz döneminde hazırlık öğrencileri yurtlara yerleştirilmeyecektir. Bölüm öğrencilerinden ise sadece 2020-2021 Akademik Yılının 1. Döneminde yüz yüze dersi olanlar yurtlara kabul edilecektir. Pandemi sürecindeki gelişmeleri takiben Bahar dönemi yeniden değerlendirilecek, değişiklik olması halinde hazırlık öğrencilerinin yurt yerleşimleri yapılacaktır.

Bölüm Öğrencilerinin Yerleşim Listesinin İlan Tarihi
2020-2021 Akademik Yılının 1. Döneminde yüz yüze dersi olanların yerleşim listesi, 15 Ekim 2020 tarihinde www.yurtlar.boun.edu.tr adresinde ilan edilecektir.

Bölüm Öğrencilerinin Yurtlara Yerleşim Tarihi
Bölüm öğrencilerinin yurtlara yerleşimleri, 17-22 Ekim 2020 (22 Ekim saat: 17.00 ye kadar) tarihleri içinde yapılacaktır.

Bölüm Öğrencilerinin Yerleşim İşlemleri
2020 girişli bölüm öğrencilerinden başvuru süreçlerini eksiksiz olarak tamamlayan, durumları yurda yerleşim ölçütlerine uygun olanlar kontenjanlar oranında Kilyos, Kuzey ve Kandilli Yerleşkesindeki yurtlara kabul edilecektir. Bu grupta yer alan öğrencilerin yurtlara yerleşim statüleri geçici olacak, yurt hakları ise, 2021-2022 Akademik Yılını kapsamayacaktır. Söz konusu öğrencilerin, 2021-2022 Akademik Yılı yurt başvuruları tekrar değerlendirmeye tabi tutulacak, yurtlara yerleşimleri kontenjanlar oranında yapılacaktır.
COVİD19 pandemi sürecinde alınan önlemler kapsamında tüm yerleştirmeler sadece 2020-2021 Güz dönemi için geçerli olacak, bahar döneminde gelişmelere göre yeniden yerleştirme yapılacaktır.
Not: Üniversitemizde öğrenci yakınlarına konaklama hizmeti sunulamamaktadır.

Son güncelleme: 2.09.2020